روزنامه رسمی چیست؟ چرا باید تاسیس یا تغییرات شرکت و برند را در روزنامه رسمی ثبت کنیم؟ هزینه آگهی روزنامه رسمی چه قدر است؟

روزنامه رسمی یک سازمان وابسته به قوه قضاییه جمهوری اسلامی ایران است. به طور خلاصه روزنامه رسمی شرکتی تحت نظر قوه قضاییه می باشد و به طور رسمی از سال 1289 شمسی آغاز به کار کرده است. روزنامه ها می توانند حوزه های مختلفی مانند تجارت را پوشش دهند.

موضوع روزنامه رسمی درباره شرکت ها و تجارت است. در واقع قوه قضاییه با اینکار به عموم مردم اطلاع رسانی می کند که یک شرکت با اطلاعات این افراد حقیقی در ایران ثبت شده است.

آخرین مرحله ثبت شرکت، بعد از دریافت شماره ثبت و مدارک از اداره ثبت شرکت ها، چاپ آگهی در روزنامه رسمی است. ابتدا باید هزینه روزنامه رسمی واریز گرد. سپس آگهی ثبت شرکت برای روزنامه رسمی ارسال می شود. روزنامه رسمی مهمترین رکن اطلاع رسانی تاسیس یک شرکت است و شرکتی که آگهی تاسیس خود را ثبت نکند اجازه فعالیت ندارد.

در زمان ثبت شرکت یکی از مراحلی که متقاضیان ثبت شرکت می بایست به انجام برسانند، درج آگهی در روزنامه های رسمی و روزنامه کثیرالانتشار می باشد. هرچند که این روزنامه ها دارای وظایف دیگری نیز هستند اما بابت یکی از مسئولیت های اصلی که انتشار آگهی ثبت شرکت می باشد، بسیاری از افراد آنها را با نام روزنامه رسمی ثبت شرکت می شناسند. اشخاص حقیقی و حقوقی که شرکت های تجاری دارند و فعالیت بازرگانی انجام می دهند باید اطلاعات شرکت را در یک روزنامه منتشر کنند.

یکی دیگر از وظایف روزنامه رسمی، چاپ و انتشار آگهی های حقوق قضایی از قبیل آگهی های ثبت شرکت، علائم تجاری و تأسیس شرکت ها، احکام چاپی و مطبوعاتی قوه قضائیه و کلیه سازمان های وابسته به آن و غیره می باشد. قوانین در روزنامه رسمی منتشر می شود، حدود 15 روز طول می کشد تا قوانین اجرایی شود مگر اینکه قوانین خاصی برای اجرای آنها وجود داشته باشد. طبق قانون مدنی، روزنامه رسمی موظف است قوانین و مقررات ابلاغی کشور را حداکثر ظرف مدت ۷۲ ساعت منتشر کند.

روزنامه رسمی جمهوری اسلامی ایران giv24.ir

تاریخچه روزنامه رسمی در ایران

اولین شماره روزنامه رسمی وقایع اتفاقیه به نام روزنامچه اخبار دارالخلافه طهران باهمت میرزا تقی‌خان امیرکبیر در ۱۸ بهمن‌ماه سال ۱۲۲۹ هجری شمسی برابر با ۵ ربیع‌الثانی ۱۲۶۷ هجری قمری و ۷ فوریه ۱۸۵۱ میلادی منتشر شد و از شماره دوم به وقایع اتفاقیه تغییر نام داد. این روزنامه در قطع ۳۰/۵ در ۱۷ سانتی‌متر با کاغذ ساخت اصفهان و با چاپ سنگی به تیراژ ۶۰۰ الی ۷۰۰ نسخه منتشر شد. وقایع اتفاقیه در میدان ارگ تهران و نزدیک کاخ سلطنتی تهیه می‌شد و چاپ آن در دروازه دولاب در چاپخانه خصوصی کارخانه حاجی عبدالمحمد انجام می‌گرفت.

واژه «روزنامه» در متون کهن زبان فارسی به کار رفته‌است و منظور از آن، بیان رویدادهای مهم دربارهٔ پادشاهان و شرح زندگانی وزیران و بزرگان بوده و در یک نسخه منتشر می‌شده‌.

این واژه تا روزگار آغازین دوره قاجار نیز به همین مفهوم بوده‌است، چنان‌که مجموعه‌هایی از این روزنامه‌ها در زبان فارسی موجود است که آخرین مجموعه مستقل از این نوع، روزنامه میرزامحمد کلانتر شیراز در شرح رویدادهای زندیان، و روزنامه خاطرات اعتمادالسلطنه است.

در دوره قاجاری در معنی واژه روزنامه تغییری پدید آمد. به گزارش‌های وقایع‌نگاران دولتی که از شهرستان‌ها اخبار جاری را به دولت مرکزی می‌نوشتند نیز روزنامه گفته می‌شد.

نزدیک به شصت سال پیش از چاپ نخستین مطبوعات در ایران و هم‌عصر با زندیان، در سده ۱۸ (میلادی)، چاپ مطالب به زبان فارسی در روزنامه‌های هند و سپس انتشار روزنامه‌های تمام فارسی در آن کشور آغاز شده بود. از جملهٔ این روزنامه‌ها، می‌توان سلطان‌الاخبار، جام جهان‌نما و سراج‌الاخبار را نام برد. اسدالله خان غالب، شاعر نامور پارسی‌سرای آن زمان در سراج‌الاخبار شعرهایش را به چاپ می‌رساند.

اولین روزنامه‌های رسمی کشور ایران که با استقبال مرد‌م روبرو شد‌ه و توانستند‌ د‌ر تمام طبقات و لایه‌های اجتماعی برای خود‌ خوانند‌ه پید‌ا کنند‌ روزنامه های (اطلاعات) و (کیهان) بود‌ند‌ که به طور روزانه چاپ و پخش می‌شد‌ند‌.

سایت روزنامه رسمی www.rrk.ir

پس از آنکه تمام مراحل قانونی و اداری برای ثبت یک شرکت طی شد باید صاحبان شرکت با مراجعه به سایت www.rrk.ir اقدام به ثبت آگهی برای ثبت شرکت کنند. تمام هزینه‌های مربوط به انتشار آگهی در روزنامه رسمی از طریق درگاه‌های بانکی اینترنتی انجام می‌شود. هزینه آگهی نیز از طریق همین سامانه پرداخت می‌شود. پس از تکمیل اطلاعات خواسته شده، با واردکردن اطلاعات کارت بانکی و پرداخت هزینه لازم، شماره پیگیری ارائه می‌شود که با پرینت صفحه آن را نزد خود نگه می‌دارید. در آگهی ثبت شرکت که چاپ می‌شود اطلاعاتی همچون نوع فعالیت و نام شرکت قید می‌شود. به‌منظور استعلام شرکت‌های ثبت شده می‌توانید از طریق همین سامانه اقدام کنید و پرینت روزنامه رسمی ثبت شرکت خود را نیز به همین روش دریافت کنید.

برخی از وظایف روزنامه رسمی کشور در زیر آمده است:

چاپ و انتشار کلیه قوانین و مصوبات مجلس شورای اسلامیچاپ و انتشار مصوبات مجمع تشخیص مصلحت نظام
چاپ و انتشار مصوبات هیئت دولت و آیین نامه ها، آراء وحدت رویه دیوان عالی کشور و دیوان عدالت اداریچاپ و انتشار برخی آگهی های قانونی قضایی مانند آگهی های مربوط به تاسیس، ثبت شرکت و علائم و …
چاپ و انتشار قوانین و مقررات با استناد بر ماده ۳ قانون مدنیانجام کلیه سفارش‌های چاپی و مطبوعاتی قوه قضائیه و سازمان های وابستهانجام کلیه سفارش‌های چاپی و مطبوعاتی قوه قضائیه و سازمان های وابسته

منابع:
Newspaper

روزنامه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد الزامی است.

این فیلد الزامی است.